اخبار

درآمد نفتی ۳۴ میلیارد دلاری برای آذربایجان در ۲۰۲۲

آذربایجان به لطف توافقی که با اتحادیه اروپا در سال گذشته در میانۀ تهاجم روسیه به اوکراین و تحریم های ناشی از آن انجام داد، درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز خود را افزایش داده است.

بر اساس آخرین اطلاعات کمیته گمرک آذربایجان، این کشور در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۲ تنها ۳۳.۶ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و گاز به دست آورده است که ۲.۲ برابر بیشتر از درآمدهای مربوط به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ است. همین داده ها وابستگی شدید اقتصاد آذربایجان به درآمدهای نفت و گاز را تأیید می کند که ۹۲.۶ درصد از کل درآمدهایش را تشکیل می دهد.

بیشتر بخوانید:  مرکاپتان چیست؟

آذربایجان از مزایای قرارداد انرژی که در ماه ژوئیه با اتحادیه اروپا امضا کرد، بهره می برد. پس از تهاجم روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا به دنبال کاهش وابستگی خود به گاز روسیه بود و قراردادی را با آذربایجان امضا کرد که قرار بود در نهایت شاهد دوبرابر شدن جریان گاز روسیه توسط آذربایجان باشد. بر اساس این سند، انتظار می رود آذربایجان تا سال ۲۰۲۷ صادرات خود به اروپا را از طریق کریدور گاز جنوبی به ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال افزایش دهد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در آن زمان در باکو گفت: «اتحادیه اروپا برای دور شدن از سوخت‌ روسیه در حال باز کردن فصل جدیدی در همکاری انرژی با آذربایجان است».

اما اپوزیسیون سیاسی و جامعه مدنی آذربایجان مدت‌هاست میگویند ثروت نفت و گاز به رفاه اجتماعی بالاتر منجر نشده و تنها خوراک فساد فراهم شده است. بر اساس گزارش کمیته آمار این کشور، قیمت شاخص مصرف کننده (CPI) در ۱۱ ماهه اول سال ۲۰۲۲، ۱۳.۸ درصد افزایش یافته که نسبت به سال قبل ۶.۲ درصد بیشتر است.

منبع : oilprice

دیدگاهتان را بنویسید