اخبار

بانک جهانی: قیمتهای انرژی در ۲۰۲۳ کاهشی خواهند بود.

بانک جهانی: قیمتهای انرژی در ۲۰۲۳ «کاهشی» خواهند بود.

بانک جهانی پیش بینی کرده است که قیمت انرژی در سال ۲۰۲۳ پس از افزایش ۶۰ درصدی در سال جاری، ۱۱ درصد کاهش خواهد یافت. بانک جهانی در جدیدترین چشم انداز بازار کالا پیش بینی کرد که نفت خام برنت در سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ​​۹۲ دلار در هر بشکه خواهد بود و سپس به ۸۰ دلار در سال ۲۰۲۴ کاهش می یابد – که البته هنوز بسیار بالاتر از میانگین پنج ساله ۶۰ دلار است.

به گفته این بانک، هم قیمت گاز طبیعی و هم قیمت زغال سنگ در سال ۲۰۲۳ از بالاترین رکورد در سال ۲۰۲۲ کاهش می یابد، اما انتظار می رود قیمت گاز طبیعی ایالات متحده و زغال سنگ استرالیا تا سال ۲۰۲۴ دو برابر میانگین آنها در پنج سال گذشته باشد. در همین حال، قیمت گازطبیعی اروپا نیز می تواند تقریبا چهار برابر میانگین خودش باشد.

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرد که صادرات نفت روسیه به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا بر فرآورده‌های نفتی روسیه، همراه با محدودیت‌های بیمه و کشتیرانی که قرار است از ۵ دسامبر اجرایی شود، می‌تواند تا ۲ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

به نظر می‌رسد این پیش‌بینی‌ها با گزارش تحقیقاتی اخیر موسسه مطالعاتی Moody مطابقت دارند.

بر اساس این گزارش، درآمد بخش صنعت دنیا به طور کلی در سال ۲۰۲۳ تثبیت خواهد شد، اما کمتر از سطوحی خواهد بود که در اوج دیده شده است. تحلیلگران خاطرنشان می کنند که قیمت کالاها نسبت به سطوح بسیار بالای اولیه در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است، اما پیش بینی کرده اند که قیمت ها احتمالاً تا سال ۲۰۲۳ به صورت سیکلی قوی باقی می مانند.

مودی تخمین می زند که EBITDA بخش انرژی امریکا برای سال ۲۰۲۲ به ۶۲۳ میلیارد دلار خواهد رسید اما در سال ۲۰۲۳ به ۵۸۵ میلیارد دلار کاهش می یابد. در همین حال، تقاضای صادرات قوی برای LNG ایالات متحده به حمایت از قیمت بالای گاز طبیعی ادامه خواهد داد.
(EBIDTA: درآمد پیش از کسر بهره، مالیات و استهلاک)

همچنین یکی از ویژگی‌های برجسته آن گزارش اینست که تحلیلگران در مورد بخش خدمات میدان نفتی (OFS) بسیار خوش‌بین هستند.

تحلیلگران نوشتند: «افزایش تقاضا برای خدمات میدان نفتی (OFS) در بحبوحه رشد فعالیت‌های حفاری و تکمیل، به افزایش قدرت قیمت‌گذاری ادامه می‌دهد و از رشد درآمد شرکت‌های OFS حمایت می‌کند».

منبع : oilprice

دیدگاهتان را بنویسید