اخبار

افزایش قیمت گاز طبیعی اروپا با کاهش تولید انرژی هسته ای

قیمت گاز طبیعی TTF اروپا در اوایل روز جمعه، در حالی به سمت افزایش هفتگی پیش رفت که با برآوردهای کاهش تولید انرژی هسته ای در فرانسه و پیش بینی هوای سردتر همراه شده بود.

قیمت‌ها در روز پنجشنبه پس از اینکه پیش‌بینی‌ها، آب‌وهوای سردتر از حد معمول در شمال غرب اروپا را نشان داد شروع به افزایش کرد. تعمیر و نگهداری برخی از تأسیسات صادرات گاز در نروژ و EDF فرانسه که مجدداً تولید انرژی هسته‌ای را کاهش می‌دهد نیز از قیمت‌ها در روز پنجشنبه و اوایل جمعه حمایت کرد.

روز پنجشنبه، EDF برآورد خود را برای تولید اتمی فرانسه در ۲۰۲۲ به ۲۷۵-۲۸۵ تراوات-ساعت (در مقایسه با برآورد قبلی ۲۸۰-۳۰۰) کاهش داد.

EDF در بیانیه‌ای گفت: این کاهش برآورد، متأثر از حملاتی به برنامه‌های تعمیر و نگهداری در پاییز امسال، و همچنین تمدید قطع چهار راکتور هسته‌ای بدلیل بازرسی و تعمیرات مربوط به خوردگی بوده است.

قیمت بنچمارک گاز در اوایل این هفته کاهش یافت و زیر ۹۷ دلار (۱۰۰ یورو) در هر مگاوات ساعت باقی ماند، زیرا اکتبر به اندازه ای سرد نبود که برداشت از ذخیره بیشتر شود. ذخیره سازی راحت، نرخ بالای واردات LNG، و آب و هوای معتدل در ماه اکتبر و اوایل نوامبر، نگرانی ها در مورد تعادل عرضه و تقاضای گاز را کاهش داده است.

در حالی که نگرانی ها در مورد هفته های آینده ممکن است تا حد زیادی برطرف شده باشد، اما وضعیت عرضه گاز اروپا برای سال آینده همچنان نامطمئن است. آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که «اروپا باید اقدامات فوری را برای جلوگیری از خطر کمبود گاز طبیعی در سال آینده انجام دهد». این آژانس در تحلیلی جدید بیان کرد اروپا ممکن است در طول دوره تابستان برای پر کردن سایت های ذخیره گاز در ۲۰۲۳ با خلأیی معادل ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مواجه شود.

منبع : oilprice

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *