رئیس جمهور چین به عربستان میرود

شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین این هفته به عربستان سفر خواهد کرد تا نشان دهد بزرگترین واردکننده نفت خام جهان به دنبال تقویت بیشتر روابط تجاری و سرمایه‌گذاری با بزرگترین صادرکننده نفت خام و سایر تولیدکنندگان عمده نفت خلیج فارس است.

خبرگزاری عربستان سعودی (SPA) دیروز گزارش داد قرار است شی از چهارشنبه تا جمعه به این کشور سفر کند. به گفته این خبرگزاری، رئیس جمهور چین با رهبران ارشد از جمله ملک سلمان و ولیعهد محمد بن سلمان دیدار، و در نشست ریاض و چین برای همکاری و توسعه با حضور دیگر سران کشورهای عربی خلیج فارس شرکت خواهد کرد.

چین – بزرگترین واردکننده نفت جهان و مشتری اصلی نفت خام عربستان- در سال های اخیر روابط خود از جمله در بخش انرژی را تعمیق کرده اند. در اکتبر، عربستان و چین به طور مشترک بر اهمیت عرضه طولانی مدت و پایدار نفت خام به بازار تاکید کردند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و ژانگ جیان‌هوا، مدیر اداره ملی انرژی چین (NEA) نیز توافق کرده‌اند که به همکاری خود برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت خام ادامه دهند.

سفر شی جین پینگ به عربستان در زمان آشفتگی در بازار نفت و ژئوپلیتیک با حمله روسیه به اوکراین، نشان دهنده قصد چین برای افزایش نفوذ خود در خاورمیانه است، جایی که امریکا تا همین اواخر دارای بیشترین نفوذ بود. سفر رئیس جمهور چین همچنین حاکی از آن است که عربستان روابط خود با چین را دارای اهمیت استراتژیک می داند.

در حالی که چین و سعودی در حال تقویت روابط خود هستند، روابط ایالات متحده و عربستان در سطح پایینی قرار دارد، به ویژه پس از آن که دولت امریکا در اکتبر، تصمیم عربستان و گروه اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت به میزان ۲ میلیون بشکه از نوامبر، تصمیمی “کوته بینانه” و “گمراه” توصیف کرده بود.

منبع : oilprice

چین قیمت بنزین و گازوئیل را بخاطر تقاضای ضعیف، کاهش می دهد

چین قیمت بنزین و گازوئیل را بخاطر تقاضای ضعیف، کاهش می دهد

خبرگزاری چین، شین هوا، گزارش داده است کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین از روز سه شنبه قیمت بنزین و گازوئیل را به ترتیب ۴۴۰ یوان (حدود ۶۲.۵۱ دلار) و ۴۲۵ یوان در هر تن کاهش خواهد داد.
پکن همچنین به سه شرکت بزرگ نفتی کشور، یعنی شرکت ملی نفت چین، شرکت ملی نفت فلات قاره چین و شرکت پتروشیمی چین دستور داده است تا تولید نفت را حفظ کرده و حمل و نقل را برای اطمینان از عرضه پایدار تسهیل کنند.

خبرگزاری چین، شین هوا، گزارش داده است کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین از روز سه شنبه قیمت بنزین و گازوئیل را به ترتیب ۴۴۰ یوان (حدود ۶۲.۵۱ دلار) و ۴۲۵ یوان در هر تن کاهش خواهد داد.
پکن همچنین به سه شرکت بزرگ نفتی کشور، یعنی شرکت ملی نفت چین، شرکت ملی نفت فلات قاره چین و شرکت پتروشیمی چین دستور داده است تا تولید نفت را حفظ کرده و حمل و نقل را برای اطمینان از عرضه پایدار تسهیل کنند.
این دومین کاهش متوالی قیمت بنزین و گازوئیل از ۲۱ نوامبر است، اقدامی که هزینه حمل و نقل روزانه و لجستیکی را کاهش می دهد. در صورتی که قیمت نفت خام بین‌المللی بیش از ۵۰ یوان در هر تن تغییر کند و به مدت ۱۰ روز کاری در آن سطح باقی بماند، مکانیسم قیمت‌گذاری فعلی چین، قیمت‌های محصولات نفتی مانند بنزین و گازوئیل را تعدیل می‌کند.

قیمت برنت طی ۳۰ روز گذشته ۱۱.۳ درصد (حدود ۷۶.۸۴ یوان در هر بشکه) کاهش یافته است اما از آخرین کاهش قیمت در ۲۱ نوامبر، کمتر از ۱ درصد کم شده که نشان می دهد چین می تواند اورال روسیه را با تخفیف های بزرگ خریداری کند.
به گفته جولیان لی، استراتژیست نفتی بلومبرگ، نفت اورال روسیه در پایان هفته گذشته با تخفیف بزرگ ۳۳.۲۸ دلار یا حدود ۴۰ درصد نسبت به برنت معامله شد و هند و چین بزرگترین خریداران آن بودند. در مقابل، یک سال پیش، اورال با تخفیف بسیار کمتر از ۲.۸۵ دلار به برنت معامله میشد. اورال اصلی ترین ترکیب صادراتی روسیه است. نتیجه آنکه: مسکو، طبق محاسبات بلومبرگ، ممکن است ماهانه ۴ میلیارد دلار از درآمدهای انرژی خود را از دست بدهد.
کاهش قیمت سوخت در چین همچنین میتواند نشانه تضعیف تقاضا باشد و در نهایت به قیمت جهانی نفت ضربه بزند. کارشناسان هشدار داده اند که سیاست کوویدصفر چین بر مصرف سوخت تاثیر گذاشته و ممکن است ماه ها به همین منوال باقی بماند. با محدودیت‌های جدید کووید که ماه گذشته منتشر شد، تخمین زده می‌شود که مصرف نفت خام چین در ماه‌های آینده بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد، اگرچه یکشنبه شاهد بودیم که از برخی محدودیت‌های قرنطینه به دلیل فشار معترضان، عقب‌نشینی شد

منبع : oilprice

هند پس از تحریم ها به خرید نفت روسیه ادامه می دهد

یک مقام وزارت نفت هند روز جمعه اعلام کرد هند حتی پس از اجرایی شدن تحریم ها و سقف قیمت نفت روسیه در ۵ دسامبر، به خرید نفت خام این کشور ادامه خواهد داد.

هند همواره قصد خود را برای ادامه خرید هر نفت خامی که برای این کشور منطقی و اقتصادیست، اعلام کرده است. این مقام وزارت نفت گفت تحریم های اعمال شده بر نفت روسیه -به ویژه در مورد خدمات کشتیرانی و بیمه- شامل هند نخواهد شد زیرا آنها قصد دارند از خدمات غیرغربی برای انتقال نفت روسیه به هند استفاده کنند.

در نهایت با حضور لهستان، اتحادیه اروپا موافقت کرد که قیمت نفت خام روسیه را به ۶۰ دلار در هر بشکه، بالاتر از سطحی که در حال حاضر اورال روسیه معامله می شود، محدود کند. روسیه نیز تهدید کرده که محموله‌ها را به هر کشوری که سقف قیمت اعمال می‌کند متوقف میکند. البته سقف قیمت فقط برای کشورهایی اعمال می‌شود که از کشتی‌های غربی و شرکت‌های بیمه غربی استفاده میکنند؛ لذا به این معنیست که در مورد هند اعمال نخواهد شد.

سقف قیمت ۶۰ دلاریِ G7 و تحریم اتحادیه اروپا بر نفت خام روسیه از دوشنبه ۵ دسامبر اجرایی می شود. تحریم فراورده های نفتی این کشور نیز در ماه فوریه از طرف اتحادیه اروپا دنبال خواهد شد.

تحلیلگران در پیش بینی های خود در مورد اینکه سقف قیمت نفت خام و تحریم چه تاثیری بر بازارهای نفت خواهد گذاشت نظر های متفاوتی دارند. از آنجایی که هند و احتمالا چین به خرید نفت خام روسیه بدون کمک خدمات غربی ادامه می‌دهند، تأثیر تحریم‌ها کاهش می‌یابد. اما از طرفی صاحبان صنعت نیز خاطرنشان کرده‌اند که تعداد محدودی کشتی و شرکت‌های بیمه غیرغربی وجود دارند که می‌توانند نفت روسیه را به بازار بیاورند.

هفته گذشته، چین و هند هر دو نفت خام روسیه را با تخفیف ۳۳.۲۸ دلاری نسبت به برنت خریداری کردند، به این معنی که آنها در حال حاضر کمتر از سقف قیمتی اروپا در حال خریداری هستند!

منبع : oilprice

سقف قیمت نفت روسیه تعیین شد

دولت های اتحادیه اروپا به طور آزمایشی بر سر سقف قیمتی ۶۰ دلاری نفت دریایی روسیه با هدف کاهش توانایی مسکو برای تامین مالی جنگ در اوکراین به توافق رسیدند.
به گزارش رویترز در ۱ دسامبر، یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفت: سقف قیمت بر اساس ارقام [آژانس بین‌المللی انرژی] ۵ درصد زیر قیمت بازار، برای نفت خام روسیه، ۶۰ دلار تعیین شده است.
والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده گفت که از اخبار مربوط به توافق آزمایشی در مورد سقف قیمت -ایده ای که توسط این کشور و کشورهای گروه G7 حمایت می شود- دلگرم شده و اضافه کرد که او از اتحادیه اروپا انتظار دارد جزئیات را مشخص کند و به توافق نهایی برسد.

کشورهای اتحادیه اروپا روزهای زیادی بر سر جزییات سقف قیمتی با هم اختلاف داشتند. رویترز و خبرگزاری فرانسه گزارش دادند لهستان که برای کاهش سقف تا حد ممکن تلاش کرده بود، تا اواخر روز ۱ دسامبر حمایت خود را از این قرارداد تایید نکرده بود.
پیشنهاد اولیه گروه ۷ در هفته گذشته سقف ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه بدون مکانیسم تعدیل بود (مکانیسم تعدیل به این معنیست که سقف قیمت در اواسط ژانویه و سپس هر دو ماه یکبار بازنگری خواهد شد).

بیشتر بخوانید:  ریفرمینگ چیست؟

لهستان، لیتوانی و استونی این سطح را رد کرده بودند زیرا نفت اورال روسیه، در ۱ دسامبر زیر ۷۰ دلار، و هفته گذشته حدود ۵۵ دلار معامله می‌شد.
سقف قیمتی G7 برای نفت خام دریایی روسیه نیز از ۵ دسامبر آغاز خواهد شد.
خدمات دریایی مانند حمل و نقل و بیمه نیز ممنوع است مگر آنکه در سقف یا کمتر از سقف قیمت فروخته شود.
شرکت های مهم کشتیرانی و بیمه جهان، غالبا در کشورهای G7 مستقر بوده و به آنها اهرمی می دهد تا سقف قیمت را تعیین کرده و فروش نفت به قیمت بالاتر را برای مسکو دشوار کنند.
در تشریح سند توافق آزمایشی، به نقل از رویترز، آمده است که یک “دورهٔ گذار” ۴۵ روزه برای کشتی‌های حامل نفت خام روسیه که قبل از ۵ دسامبر بارگیری شده و تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳ در مقصد نهایی خود تخلیه شوند، اعمال خواهد شد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هفته گذشته هشدار داد که هرگونه تلاش غرب برای محدود کردن قیمت نفت روسیه «عواقب سنگینی» برای بازارهای جهانی خواهد داشت. از آنسو اما G7 تاکید کرد که به کار خود ادامه میدهد.
وزیران نفت اوپک پلاس که روسیه نیز یکی از اعضای آن است، در چهارم دسامبر در وین دیدار خواهند کرد.

منبع : oilprice

صادرات نفت از روسیه به چین؛ از دریا افزایش و از خط لوله، ثابت.

صادرات نفت از روسیه به چین؛ از دریا افزایش و از خط لوله، ثابت

روز سه شنبه، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در همایش تجارت انرژی روسیه و چین بهمراه وزرای خود دیدار و گفتگو کردند.

به گفته هوانگ یونگژانگ، معاون شرکت ملی نفت چین (CNPC)، صادرات نفت روسیه به چین از طریق خط لوله نفت سیبری شرقی – اقیانوس آرام (ESPO) بین ژانویه تا اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ ثابت بود.

هوانگ به نقل از خبرگزاری روسی تاس در همایش انرژی روسیه و چین گفت: روسیه در ده ماهه نخست سال جاری ۳۳.۲۶ میلیون تن (۶۰۰ میلیون بشکه) نفت از طریق خط لوله به چین ارسال کرده است.

در حالی که تحویل نفت از طریق خط لوله در سال جاری اساساً بدون تغییر مانده، چین واردات دریایی خود از روسیه را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. پکن و هند اکنون به عنوان خریداران اصلی نفت روسیه پس از حمله روسیه به اوکراین ظاهر شده‌اند؛ چرا که خریداران غربی از خرید نفت روسیه دوری کرده و خود را برای اعمال تحریم از ۵ دسامبر آماده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  مرکاپتان چیست؟

درست قبل از ممنوعیت و سقف قیمتی اتحادیه اروپا و گروه G7 برای نفت روسیه، برخی از خریداران چینی برای خرید محموله های روسی تردید کرده اند؛ چرا که منتظر جزئیات در مورد نحوه اجرای سقف قیمت هستند.

جولیان لی، استراتژیست نفتی بلومبرگ، اخیرا در تحلیلی نوشت هم چین و هم هند اکنون خواهان تخفیف های هنگفت برای خرید نفت روسیه هستند. وی خاطرنشان می کند که در حال حاضر چین و هند حدود دو سوم صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا را به خود اختصاص داده و خریداران آسیایی در حال اعمال قدرت چانه زنی بر روی روسیه هستند. اگر روسیه می خواهد به فروش نفت به مشتریان اصلی و جدید خود ادامه دهد، باید با تخفیف های زیادی که دو خریدار درخواست می کنند مقابله کند.

تا پایان هفته گذشته، معیار نفت خام روسیه، اورال، ۵۲ دلار در هر بشکه معامله شد که ۳۳.۲۸ دلار نسبت به نفت برنت تخفیف دارد. مقایسه این عدد با میانگین تخفیف ۲.۸۵ دلاری اورال به برنت در سال ۲۰۲۱ قابل توجه و جالب است. طبق برآورد بلومبرگ، این تخفیف هنگفت هر ماه حدود ۴ میلیارد دلار عدم النفع برای کرملین به همراه دارد.

منبع : oilprice

اروپا ظرفیت واردات LNG را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) روز دوشنبه، با استناد به داده های گروه بین المللی واردکنندگان گاز طبیعی مایع (GIIGNL) و مطبوعات تجاری، اعلام کرد انتظار می رود اتحادیه اروپا و بریتانیا ظرفیت واردات LNG خود را تا سال ۲۰۲۴ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به میزان ۳۴ درصد یا ۶.۸ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش دهند. .

بر اساس برآوردها، ظرفیت گازی‌سازی (regasification) اروپا تا پایان سال ۲۰۲۳ به میزان ۵.۳ میلیارد مکعب در روز و تا پایان سال ۲۰۲۴ به میزان ۱.۵ میلیارد مکعب در روز افزایش می‌یابد.

پس از گسترش نسبتاً متوسط ​​ظرفیت واردات LNG قبل از سال ۲۰۲۲، اروپا از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، در فعال سازی و راه اندازی مجدد پروژه ها تعجیل کرده است.

بیشتر بخوانید:  هیدروکربن سنگین چیست؟

همچنین واحدهای شناور گازی‌سازی (FSRU) در آلمان، هلند و فنلاند در حال راه اندازی هستند. انتظار میرود پروژه های Eemshaven در هلند و Wilhelmshaven و Brunsbuttel در آلمان تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

EIA گفت تا کنون در سال جاری، حدود ۱.۷ میلیارد مکعب در روز به ظرفیت جدید و گازی‌سازی LNG در هلند، لهستان، فنلاند، ایتالیا و آلمان اضافه شده است.

پایانه جدید EemsEnergy در هلند متشکل از دو کشتی FSRU بوده و اولین محموله وارداتی خود را در سپتامبر ۲۰۲۲ دریافت کرد. پایانه جدید FSRU در Wilhelmshaven آلمان نیز در اوایل این ماه تکمیل شد.

پایانه‌های گازی‌سازی که در حال ساخت در هفت کشور اتحادیه اروپا هستند، می‌توانند تا پایان سال ۲۰۲۳، ۳.۵ میلیارد مکعب فوت مکعب در روز به ظرفیت جدید اضافه کنند. در حال حاضر آلمان، لهستان، فرانسه، فنلاند، استونی، ایتالیا و یونان در حال کار برای توسعه ظرفیت‌های واردات LNG هستند.

تخریب تقاضا در قیمت های بالا می تواند بخشی از مصرف LNG را در کوتاه مدت در اروپا و آسیا کاهش دهد اما حتی در این سناریو نیز اروپا برای جایگزینی تمام گاز روسیه که پس از پایان زمستان از دست داده و برای ایجاد ذخایر کافی قبل از زمستان ۲۰۲۳/۲۰۲۴، هنوز به LNG زیادی نیاز دارد.

منبع : oilprice

قیمت نفت و سومین کاهش هفتگی متوالی

قیمت نفت و سومین کاهش هفتگی متوالی

اخبار

قیمت نفت در حالیکه اوایل روز جمعه در حال افزایش بود، به دلیل باقی ماندن نگرانی ها از کند شدن تقاضا در چین، جایی که محدودیت های کووید در بحبوحه افزایش تعداد مبتلایان در حال بازگشت است، به سومین کاهش هفتگی متوالی رسید.
صبح جمعه نفت خام WTI آمریکا ۰.۶۲ درصد افزایش یافت و به ۷۸.۴۲ دلار، و نفت برنت با ۰.۳۰ درصد افزایش به ۸۵.۶۰ دلار رسید.
به دنبال گزارش هایی که اوپک پلاس ممکن است سناریوی افزایش تولید را بررسی کند، قیمت نفت اوایل این هفته به پایین ترین سطح خود از ژانویه رسید.
ترس از تقاضای ضعیف در چین، بزرگترین واردکننده نفت خام جهان، روز سه شنبه بازار را فرا گرفت و همچنان بر احساسات تاثیرگذار است. موارد ابتلای روزانه این کشور، اکنون نزدیک به اوج آوریل ۲۰۲۲ است که مرکز مالی شانگهای برای هفته ها در قرنطینه بود. افزایش موارد ابتلا و بازگشت محدودیت‌ها بر قیمت نفت تأثیر گذاشته است، زیرا بازار علاوه بر ترس از رکود جهانی، نگران کندی رشد اقتصادی چین و تقاضای سوخت است.

مطالعه بیشتر: نقطه اشتعال باز

نفت در هفته جاری با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا در حال تلاش برای محدود کردن نفت روسیه در حدود ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه است، بیشتر کاهش یافت؛ سقفی که در صورت تصویب، عملاً قیمت نفت خام روسیه را کاهش نمی‌دهد زیرا اکنون در بازار با همین حدود قیمت معامله می شود.
بین کشورهای عضو در طرح سقف قیمت اختلاف نظر هایی وجود دارد. گروهی از کشورهای اتحادیه اروپا -از جمله همسایگان روسی لهستان، لیتوانی و استونی- معتقدند سقف قیمت پیشنهادی بسیار بالاست و همچنان به روسیه درآمد قابل توجهی از نفت خواهد داد. گروه دیگری از اعضای عمدتاً جنوبی اتحادیه اروپا با صنایع بزرگ کشتیرانی -مانند یونان، مالت و قبرس- گفته اند که سقف ۶۵ تا ۷۰ دلاری بسیار پایین است و خواستار غرامت برای ضرر احتمالی تجارت نفت روسیه برای کشتیرانی هستند.

منبع : oilprice

مانعی دیگر بر سر راه سوخت دیزل؛

مانعی دیگر بر سر راه سوخت دیزل؛ اعتصاب کارگران پالایشگاه BP

اخبار

کارگران بزرگترین پالایشگاه BP (بریتیش پترولیوم) در اروپا در اعتراض به دستمزدها اعتصاب کرده و برای راه اندازی مجدد پالایشگاه روتردام که در حال حاضر آفلاین است، همکاری نخواهند کرد.

کارکنان این پالایشگاه که ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز دارد و تامین کننده عمده دیزل شمال اروپاست، در اوایل ماه جاری تهدید کرده اند که در صورت برآورده نشدن مطالبات افزایش حقوق، دست به اعتصاب خواهند زد. پالایشگاه روتردام تقریباً ۳ درصد از ظرفیت پالایش شمال اروپا را تشکیل داده و تاخیر در راه اندازی مجدد آن می تواند بحران دیزل در اروپا را تشدید کند.

یکی از نمایندگان اتحادیه کارگران به آرگوس گفت در اوایل نوامبر اعضای اتحادیه کارگری FNV به پیشنهاد اولیه BP در مورد افزایش دستمزد رأی منفی دادند.

این پالایشگاه هفته گذشته پس از کشف یک نقص متوقف شد. یکی از نمایندگان اتحادیه CNV روز سه شنبه به بلومبرگ گفت: این عیب برطرف شده اما کارگران برای شروع مجدد تولید همکاری نمی کنند. از طرفی بریتیش پترولیوم اعلام کرده قصد دارد پالایشگاه را در اوایل هفته جاری راه اندازی مجدد کند.

مطالعه بیشتر: اندازه گیری چگالی

یاپ بوسما از اتحادیه CNV روز دوشنبه به رویترز گفت: «ما تا زمانی که تأسیسات راه‌اندازی مجدد شوند، به حل مشکلات کمک می‌کنیم و سپس متوقف می‌شویم؛ این هدف ماست».

اعتصاب در این پالایشگاه چند هفته پس از اعتصابات در پالایشگاه های فرانسه صورت گرفت که بیش از ۶۰ درصد ظرفیت پالایشی این کشور را تحت تاثیر قرار داد و پمپ بنزین ها در پاریس و بخشهای شمالی کشور با اتمام سوخت مواجه شد.

تاخیر در راه اندازی مجدد پالایشگاه BP روتردام نیز در شرایطی رخ می دهد که اروپا در حال تلاش برای تامین و ذخیره دیزل روسی است. اروپا واردات دیزل خود از روسیه را در این ماه افزایش داده؛ چرا که تحریم اتحادیه اروپا بر واردات محصولات نفتی روسیه از ۵ فوریه آغاز خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش نوامبر بازار نفت خود اعلام کرد پس از ۵ فوریه «رقابت برای دیزل غیر روسی شدید خواهد بود و کشورهای اتحادیه اروپا مجبورند بدنبال محموله‌های ایالات متحده، خاورمیانه و هند باشند».

منبع : oilprice

روسیه بیش از 90 درصد از سهم بازار نفت اروپا را از دست داده است

روسیه بیش از ۹۰ درصد از سهم بازار نفت اروپا را از دست داده است

اخبار

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، روسیه در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از بازار پیشین خود در اروپای شمالی را از دست داده و در هفته‌های اخیر، محموله‌ها از ۱.۲ میلیون بشکه در روز قبل از حمله روسیه به اوکراین، به زیر ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

تحریم اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه از طریق دریا و مکانیسم سقف قیمت نفت خام روسیه قرار است از پنجم دسامبر اجرایی شود.

حدود ۷۵ درصد از نفت خام روسیه که اکنون در بنادر بالتیک بارگیری می شود به سمت آسیا می رود؛ جایی که خریداران هندی و چینی از خرید محموله های روسی با تخفیفهای بسیار چشم پوشی نکرده اند.

اکنون که از تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمت اتحادیه اروپا-انگلیس-G7 تنها دو هفته دیگر باقی مانده، خریداران هندی در حال رقابت برای بارگیری و تامین عرضه قبل از ۵ دسامبر و تخلیه در بندر مقصد هستند.

اما گفته می شود خریداران در هند و چین نسبت به خرید نفت روسیه پس از ۵ دسامبر محتاط اند و برای شفافیت در مورد چگونگی اعمال سقف قیمت و اینکه آیا پس از شروع تحریم ها بر خریداران تاثیری خواهد داشت یا خیر، منتظر میمانند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش ماهانه بازار نفت هفته گذشته خود اعلام کرد که تحریم نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا تنها ظرف چند هفته ابهامات بزرگی را در بازارهای جهانی نفت و محصولات ایجاد خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی در حین مشاهده نشانه‌هایی از تضعیف تقاضای نفت، گفت: «تحریم‌های اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام و فرآورده‌های روسیه و ممنوعیت خدمات دریایی، فشار بیشتری بر موازنه جهانی نفت و به‌ویژه بر بازارهای دیزل و گازوئیل خواهد افزود».

این آژانس می‌گوید: «ایجاد یک سقف پیشنهادی قیمت نفت ممکن است به کاهش تنش‌ها کمک کند، اما تعداد بی‌شماری از عدم قطعیت‌ها و چالش‌های لجستیکی را باقی میگذارد».

منبع : oilprice

آخرین برنامه کمیسیون اروپا برای تعیین سقف قیمت گاز

اخبار

بلومبرگ دیروز با استناد به سندی گزارش داد کمیسیون اروپا در حال بررسی پیشنهادی برای تعیین سقف قیمت گاز طبیعی در هاب TTF هلند، و در تلاش برای مهار بحران انرژی است.

کمیسیون می تواند به دنبال تعیین پارامترهای دقیقی باشد که تحت آن مکانیسم سقف قیمت لازم الاجرا شود. به گفته بلومبرگ، در صورت پیشنهاد و تصویب، این تنها یک اقدام موقت خواهد بود و در هر زمانی که اتحادیه اروپا ببیند که سقف قیمت گاز طبیعی باعث کاهش جریان گاز به داخل می شود، می تواند در هر زمانی دست به تعلیق بزند.

ماه گذشته، کمیسیون اروپا از پیشنهادهای دیگری برای مبارزه با قیمت های بالای انرژی و تضمین امنیت عرضه برای اتحادیه اروپا پرده برداری کرد. این پیشنهادها در مقررات اضطراری جدید، در کوتاه مدت، شامل «پیشنهاد مکانیزم اصلاح قیمت برای ایجاد محدودیت دینامیک قیمت در معاملات TTF، و یک محدوده موقت برای جلوگیری از افزایش شدید قیمت در بازارهای مشتقه» است.

کمیسیون همچنین برای پیشبرد کار، «ایجاد یک معیار جدید قیمت گذاری LNG تا مارس سال آینده، خرید مشترک گاز بین کشورهای عضو بمنظور افزایش قدرت چانه زنی و کاهش ریسک عقب‌افتادگی کشورهای عضو از یکدیگر، و در عین حال تضمین امنیت عرضه در سراسر اتحادیه اروپا» را پیشنهاد کرد.

اتحادیه اروپا از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و کاهش شدید تحویل گاز روسیه از طریق خط لوله به اتحادیه اروپا در ارائه طرح هایی برای محدود کردن قیمت گاز طبیعی عجله نکرده است، چرا که نگران است سقف قیمتی می تواند معایبی داشته باشد.

منبع : oilprice

جمهوریخواهان: راه حل تغییرات اقلیمی، عرضه بیشتر نفت امریکاست نه کمتر

اخبار

بلومبرگ روز جمعه گزارش داد، در حاشیه اجلاس COP27 این هفته، جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا استدلال کرده اند پاک ترین نفت جهان از ایالات متحده می آید، تولید نفت خام اضافی از ایالات متحده برای تامین تقاضای جهانی نفت ضروری است و بهتر از جایگزین های دیگر برای تغییرات اقلیمیست. 

گرت گریوز، نماینده جمهوریخواه لوئیزیانا در حاشیه COP27 گفت اگر می‌خواهیم تقاضای جهانی نفت و گاز را افزایش دهیم، باید اطمینان حاصل کنیم که فعالیت‌های استخراج، اکتشاف و تولید در مکان‌هایی اتفاق می‌افتد که کمترین میزان انتشار آلاینده را داریم، که عمدتاً در ایالات متحده (خلیج مکزیک) است.

مطالعه بیشتر: نفتا چیست؟

رهبران جهان تقریبا متقاعد شده‌اند که سوخت‌های فسیلی در آینده نیز نقش پررنگی دارند. اکنون در زمانی هستیم که بحران انرژی، فریاد معترضین برای تغییر فوری به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر را خاموش کرده است. از آن سو، جمهوری خواهان باور دارند که اگر واقعاً جهان به نفت بیشتری نیاز دارد، باید از ایالات متحده بیاید، جایی که می توان آن را تمیزتر تولید کرد و تأثیر کمتری بر آب و هوا گذاشت.

برنامه های جدید برای تشدید مقررات علیه انتشار متان از حفاری های داخلی امریکا که در COP27 رونمایی شد، در فهرست برنامه های بایدن به چشم میخورد. طبق گفته EPA، استانداردهای پیشنهادی جدید میتواند متان حاصل از تولید نفت و گاز را تا ۸۷ درصد کمتر از سطح سال ۲۰۰۵ کاهش دهد.

منبع : oilprice

اختلاف نظر بر سر سقف قیمت گاز؛ تشدید بحران انرژی اروپا

اخبار

چهار کشور اتحادیه اروپا تهدید کرده‌اند که در صورت اعمال سقف قیمت برای گاز وارداتی از روسیه، بسته‌ی طراحی شده برای مقابله با بحران انرژی فعلی (از جمله خرید مشترک گاز طبیعی و تسریع صدور مجوز برای پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر) را از مسیر خارج خواهند کرد.

چهار کشور بلژیک، یونان، ایتالیا و لهستان گفته اند کل بسته اقدامات مرتبط با انرژی که برای کاهش بحران انرژی در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا طراحی شده است را مسدود خواهند کرد، چرا که جزئیات طرح سقف قیمت گاز در بسته پیشنهادی فعلی گنجانده نشده است.

این تازه‌ترین مورد اختلافی بر سر مکانیسم سقف قیمت گاز است و تاخیرهای مداوم می‌تواند مانع از تصویب این طرح در نشست ۲۴ نوامبر وزرای انرژی شود.

مطالعه بیشتر: ایزومریزاسیون

به گزارش رویترز، این چهار کشور خواستار یک پیشنهاد جامع و جزئی در مورد سقف قیمت از طرف کمیسیون اروپا قبل از آن تاریخ هستند. در غیر این صورت، با کل بسته اقدامات مرتبط با انرژی که در آن تاریخ برای تصویب خواهد رفت، موافقت نخواهند کرد. اقدامات بسته شامل خرید مشترک گاز توسط کشورهای اتحادیه اروپا و تسریع در صدور مجوز پروژه انرژی های تجدیدپذیر است. کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود با قول پرداختن به جزئیات سقف قیمت به آنها پاسخ داد.

با این حال، کمیسیون اروپا روز دوشنبه گفته بود که ایجاد سقف قیمت گاز یقینا بر قراردادهای بلندمدت موجود تأثیر خواهد گذاشت. کارشناسان و تحلیلگران صنعت نیز سؤالاتی را در مورد امکان‌پذیری چنین سقف قیمتی مطرح کرده‌اند. این کمیسیون در عوض “مکانیسم اصلاح بازار” را پیشنهاد، و هرگز با سقف قیمت موافقت نکرد؛ اگرچه بیش از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ایده سقف قیمت گاز حمایت کرده بودند.

منبع : oilprice